Laser frakcyjny to nowoczesne i wszechstronne urządzenie wykorzystywane w dermatologii estetycznej. Jest on stosowany do zabiegów regeneracyjnych i odmładzających skórę. Jego działanie przynosi rewelacyjne efekty m.in. w redukcji blizn różnego pochodzenia i rozstępów.
Spis treści
Laser frakcyjny Wrocław
Zapraszamy serdecznie na zabiegi z zakresu laseroterapii z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 do naszego gabinetu Medeste Clinic Wrocław na Bielanach Wrocławskich. Podczas konsultacji lekarz medycyny estetycznej szczegółowo zapozna się z problemem, wykluczy ewentualne przeciwwskazania do zabiegu i dobierze najbardziej odpowiednie leczenie.
Na czym polega działanie lasera frakcyjnego?
Laser frakcyjny jest urządzeniem cieszącym się dużą popularnością, gdyż skutecznie usuwa zmarszczki, przebarwienia, blizny i rozstępy. Jego działanie oparte jest na zjawisku fototermolizy frakcyjnej. W tkankach ludzkiej skóry znajdują się substancje określane jako fotoreceptory tj. woda, melanina, hemoglobina oraz białko, które posiadają zdolność pochłaniania energii emitowanej przez laser o określonej długości fal. W wyniku działania lasera frakcyjnego dochodzi do podgrzania wody znajdującej się w tkankach i powstania mikrouszkodzeń w skórze.
Działanie lasera frakcyjnego opiera się na wykonaniu na powierzchni skóry mikrouszkodzeń w określonych odstępach, które otacza zdrowa i nieuszkodzona tkanka. W wyniku tego skóra znajdująca się wokoło powstałych uszkodzeń jest zmuszona do szybszej regeneracji, dzięki czemu proces gojenia się blizn zostaje przyśpieszony. W odróżnieniu od klasycznych laserów laser frakcyjny powoduje powstanie wielu mikrouszkodzeń, przy jednoczesnym oszczędzaniu zdrowych obszarów skóry, która jest pewnego rodzaju barierą chroniącą strefę objętą zabiegiem przed potencjalnymi infekcjami.
Jakie są rodzaje laserów trakcyjnych?
Lasery frakcyjne dzielą się na dwa rodzaje, są to lasery ablacyjne i nieablacyjne. W przypadku stosowania laserów frakcyjnych ablacyjnych dochodzi do odparowania tkanek poprzez oddanie przez wiązkę lasera dużej energii w bardzo krótkim czasie. Natomiast lasery nieablacyjne powodują denaturacje białka, jednak nie przyczyniają się do wystąpienia waporyzacji.
Ablacyjne lasery frakcyjne działają głównie na naskórek i skórę właściwą. W przypadki urządzeń nieablacyjnych warstwa rogowa naskórka pozostaje nienaruszona. Dzięki temu jest ona zabezpieczona przed utratą funkcji polegającej na ochronie bariery naskórkowej. W przypadku wykonywania zabiegów z użyciem laserów ablacyjnych konieczne jest, aby pacjent był okresowo wyłączony z codziennej aktywności, natomiast lasery nieablacyjne sprawiają, że okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy. Podczas stosowania ablacyjnych laserów frakcyjnych dochodzi do uszkodzenia tylko i wyłącznie małych obszarów tkanki, którą otaczają zdrowe obszary nieuszkodzonej skóry. W wyniku tego tworzą się pewnego rodzaju mostki przyczyniające się do szybszego procesu gojenia się leczonego obszaru.
Dla kogo wskazany jest zabieg z użyciem lasera frakcyjnego?
Zaletą laserów frakcyjnych jest ich wszechstronne zastosowanie, dzięki czemu są polecane zarówno kobietom, jak i mężczyznom borykającymi się z defektami skóry w postaci blizn potrądzikowych, oparzeniowych i pooperacyjnych, a także ze zmarszczkami, rozstępami, przebarwieniami. Ponadto laser frakcyjny doskonale regeneruje skórę dłoni. W wyniku przeprowadzonego zabiegu możliwe jest zredukowanie powyższych zmian skórnych, co przekłada się na odmłodzenie jej wyglądu, poprawę kolorytu, gęstości oraz jędrności. Laser frakcyjny przynosi rewelacyjne efekty w poprawie wyglądu skóry szorstkiej i matowej. Jest to zabieg polecany jako element profilaktyki przeciwstarzeniowej, gdyż skutecznie spowalnia proces starzenia się skóry.
Jak przebiega zabieg?
Laser frakcyjny jest urządzeniem, które może być stosowane na wielu częściach ciała np.twarz, szyja, dekolt i dłonie, a także na skórze pokrytej zmarszczkami i rozstępami. Przed zakwalifikowaniem pacjenta do zabiegu konieczne jest przeprowadzenie konsultacji lekarskiej mającej na celu zaplanowanie leczenia i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. W zależności od problemów z jakimi zmaga się pacjent, planowana jest odpowiednia ilość zabiegów. Zazwyczaj w celu wygładzenia zmarszczek wykonuje się od trzech do pięciu serii laseroterapii, a u osób chcących pozbyć się blizn i rozstępów często konieczna jest większa liczba zabiegów dla uzyskania pełnego efektu.
Często dyskomfort związany z zabiegiem jest na tyle mały, że nie ma potrzeby stosowania znieczulenia. Dla poprawy komfortu pacjentów przed przystąpieniem do zabiegu na oczyszczoną i zdezynfekowaną skórę nakłada się znieczulenie miejscowe w postaci kremu, dzięki czemu ból towarzyszący laseroterapii jest zminimalizowany do minimum. Po upływie od 45 do 60 minut, gdy znieczulenie zaczyna działać, wykonuje się zabieg, którego parametry są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta. Urządzenie stosowane podczas laseroterapii jednocześnie chłodzą skórę, zmniejszając dyskomfort. Zazwyczaj podczas zabiegu pacjenci czują nieprzyjemny zapach, który jest wynikiem odparowywania naskórka. Bezpośrednio po przeprowadzonym zabiegu skóra piecze i jest zaczerwieniona. W związku z tym przed wyjściem z gabinetu na obszar zabiegowy nakłada się maść kojącą, a także krem z filtrem SPF 50.
Jakie są zalecenia po zabiegu?
Stosowanie się do zaleceń po przeprowadzonym zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego odgrywa kluczową rolę w uzyskaniu końcowych efektów. Podczas gojenia się skóry istotną rolę odgrywa jej odpowiednie natłuszczanie, a także ochrona przeciwsłoneczna z wysokim filtrem SPF. W celu natłuszczania skóry zaleca się stosowanie preparatów dostępnych w aptekach, które są odpowiednie dla wrażliwej skóry, a ponadto wspomogą proces regeneracji naskórka dotkniętego działaniem lasera. Tego typu środki należy stosować minimum dwa razy dziennie, a także po każdym umyciu twarzy.
Ważne jest, aby skóra poddana zabiegowi była delikatnie myta odpowiednimi kosmetykami, w których składzie nie znajdują się substancje o działaniu drażniącym. Do wycierania skóry wskazane jest stosowanie jednorazowych ręczników papierowych lub każdorazowa zmiana ręcznika. W okresie gojenia się skóry niewskazane jest korzystanie z basenów, saun i jacuzzi. Stosowanie się do powyższych zaleceń zapobiega również działaniom niepożądanym po laseroterapii w tj.przebarwienia skóry.
Efekty zabiegu
Większość pacjentów już w ciągu kilku dni po wykonanym zabiegu zauważa jego pierwsze efekty, jednak wynikają one z obecnego obrzęku maskującego blizny lub zmarszczki. Ostateczne efekty są widoczne po upływie od dwóch do czterech tygodni. Taki czas jest niezbędny do przebudowy kolagenu i uzyskanie widocznego efektu odnowy skóry. Zaletą zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego jest fakt, że odbudowa skóry zauważona jest po upływie kilku tygodni, jednak przebudowa kolagenu odpowiedzialnego za wygładzenie i poprawę jędrności skóry trwa od 6 do 12 miesięcy po zakończonej serii zabiegów.
Dzięki temu zastosowanie lasera frakcyjnego powoduje uzyskanie trwałych zmian w naskórku i kolagenie znajdującym się w skórze właściwej. To zabieg będący doskonałym sposobem na spowolnienie procesu starzenia się skóry.
Jak przygotować się do zabiegu?
Na około tydzień przed planowanym zabiegiem należy unikać przebywania na słońcu, a także stosowania produktów, które mogą wywołać podrażnienia na skórze. W sytuacji gdy w ostatnim czasie były wykonywane peelingi chemiczne lub inne procedury z zastosowaniem lasera, konieczne jest odczekanie 30 dni. Szczegółowe zalecenia otrzymają Państwo od lekarza podczas konsultacji.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu ?
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego jest ciąża, epilepsja, choroby nowotworowe, a także obecność otwartych ran i zakażeń. Zabieg nie może być również wykonany na obszarze skóry, gdzie obecna jest aktywna opryszczka. W celu jej zapobiegania lekarz może zalecić stosowanie preparatów przeciwwirusowych na kilka dni przed zabiegiem. W przypadku wykonywanych wcześniej zabiegów z wypełniaczami (kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, agaroza, kwas L-polimlekowy) należy poinformować lekarza przed zabiegiem. Zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej powinny być wykonane co najmniej 2 tygodnie przez zabiegami laseroterapii.
Skutki uboczne zabiegu
Nieprawidłowo wykonany zabieg – zbyt agresywny do występującego problemu może wywołać niepożądane skutki uboczne m.in. bliznowacenia i trudno gojące się rany na skórze w obszarze zabiegowym. Tego typu przypadki są skrajne, jednak istotną rolę odgrywa wybór odpowiedniego specjalisty mającego doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów. Zarówno w przypadku zastosowania lasera ablacyjnego lub nieablacyjnego mogą pojawić się skutki uboczne w postaci przebarwień. Zazwyczaj są one efektem nieodpowiedniego postępowania po zabiegu i braku ochrony przeciwsłonecznej.