Kwas hialuronowy w medycynie
Kwas hialuronowy znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, szczególnie często słyszymy o jego zastosowaniu w medycynie estetycznej jednak wykorzystywany jest także w ortopedii, laryngologii, ginekologii czy proktologii. W ostatnich latach kwas hialuronowy zdobył ogromną popularność jako środek służący do walki ze starzeniem się skóry i upływającym czasem. Czy warto wykona zabieg z kwasem hialuronowym? Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny? To pytania, które często słyszą lekarze medycyny estetycznej od pacjentów.
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy z chemicznego punktu widzenia zaliczany jest do polisacharydów z grupy glikozaminoglikanów. Charakterystyczną cechą kwasu hialuronowego jest to, że występuje u niemal wszystkich żyjących organizmów i ma identyczną strukturę chemiczną. Ta właściwość sprawia, że jego stosowanie jest bezpieczne, gdyż ryzyko reakcji alergicznej praktycznie nie występuje. Inną niezwykle ciekawą cechą kwasu hialuronowego jest to, że występuje w formie długich łańcuchów. Stanowi oś, do której dołączają się proteoglikany (cząsteczki zbudowane z białkowego rdzenia i glikozaminoglikanów). Dzięki temu kwas hialuronowy silnie wiąże cząsteczki wody i tworzy żel.
Naturalny kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszej skórze. Jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Odpowiada on za nadanie jej prawidłowego napięcia i nawilżenia. To dzięki niemu skóra jest jędrna i nie ma na niej zmarszczek. U młodych osób stężenie kwasu hialuronowego w skórze jest wysokie, jednak wraz z wiekiem stopniowo spada i jest to jedna z przyczyn pojawiania się zmarszczek. Kwas hialuronowy jest także istotnym składnikiem mazi stawowej, która umożliwia prawidłową pracę stawów.
Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej
Szczególnie w medycynie estetycznej kwas hialuronowy znalazł bardzo szerokie zastosowanie. Umożliwia on wygładzenie zmarszczek, wypłycenie i wypełnienie bruzd czy modelowanie konturu twarzy. Dzięki swoim właściwością doskonale sprawdza się jako wchłanialny wypełniacz tkankowy. Pozwala on uzupełnić objętość w obrębie tkanek, które utraciły naturalne napięcie.
Rodzaje kwasu hialuronowego
Jak długo utrzymuje się kwas hialuronowy?
Ile kosztuje zabieg z kwasem hialuronowym?
Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?
Jakie są przeciwwskazania do podania kwasu hialuronowego?
Jak podaje się kwas hialuronowy?