Blizny i przebarwienia po trądziku

Trądzik jest schorzeniem, z który muszą się zmierzyć tysiące osób. W przypadku większości osób ma łagodny charakter i objawia się głównie pojedynczymi zmianami skórnymi w postaci zaskórników. Jednak u niektórych trądzik pozostawia nieestetyczną pamiątkę w pustaci blizn i przebarwień. W poniższym artykule opisujemy zarówno przyczyny trądziku, jak i metody leczenia trądziku i zmian potrądzikowych.

Spis

Blizny i przebarwienia są częstą pozostałością po trądziku w latach młodzieńczych.  Trądzik (trądzik pospolity, trądzik młodzieńczy, łac. acne vulgaris)  jest choroba skóry rozpowszechniona wśród przedstawicieli obu płci w różnym wieku, zwykle pojawia się w okresie pokwitania pod wpływem zmian hormonalnych. Powoduje to nadmierną aktywność gruczołów łojowych i pojawienia się łojotoku. Często pomimo leczenia pod kontrolą dermatologa trądzik pozostawia przebarwienia i blizny. Dzięki zabiegom medycyny estetycznej i laseroterapii możemy zredukować i wygładzić blizny potrądzikowe i pozbyć się przebarwień.

 

Jak wygląda się trądzik?

Trądzik pospolity jest schorzeniem skóry cechującym się występowaniem charakterystycznym zmian skórnych tj. otwarte i zamknięte zaskórniki, grudki,  krosty, cysty oraz ropne torbiele. Występowanie poszczególnych zmian skórnych i ich nasilenie jest zróżnicowane. W przypadku łagodnych postaci trądziku dominują zaskórniki, w przypadku postaci ze zmianami ropnymi często pozostają nieestetyczne blizny i przebarwienia.  Zmiany trądzikowe najczęściej umiejscowione są na twarzy, ale mogą być obecne również  na plecach, ramionach, dekolcie, a nawet w okolicach pośladków.

 

Dlaczego mam trądzik? Przyczyny trądziku

Trądzik jest chorobą która występuje powszechnie – zmiany o różnym nasileniu obserwuje się nawet u około 80% nastolatków w okresie dojrzewania. Zmiany hormonalne są najczęstszą przyczyną u osób w okresie dojrzewania. Jednak trądzik jest również problemem osób dorosłych, u których także może być spowodowany wahaniami hormonalnymi (np. zmianami poziomów hormonów w czasie cyklu menstruacyjnego u kobiet). Nieprawidłowa pielęgnacja cery, brak higieny także może przyczyniać się do nasilenia objawów trądziku. Zaobserwowano, że pewne bakterie (m.in. Propionibacterium acnes) występują zdecydowanie częściej u osób, u których rozpoznano trądzik.

Wpływ diety na trądzik

Chociaż brak jednoznacznych wyników badań, dieta ma prawdopodobnie pewien udział w nasileniu zmian trądzikowych. Uważa się, że ostre potrawy mogą powodować „wysyp” zmian skórnych. Warto spróbować ograniczyć ostre potrawy i eliminować z diety te produkty, po których pojawiają się nowe zmiany zapalne.

Trądzik polekowy i posterydowy

Inna odmianą trądziku jest trądzik polekowy, który pojawia się po okresie przyjmowania pewnych leków (najczęściej z grupy sterydów np. kortykosteroidów). Trądzik posterydowy często bywa trudny w leczeniu i wymaga specjalistycznej opieki.

 

Blizny i przebarwienia po trądziku. Dlaczego powstają?

Objawy i nasilenie trądziku są bardzo zróżnicowane. W łagodnych postaciach mamy do czynienia jedynie z zaskórnikami w postaci czarnych kropeczek widocznych pod skórą albo niewielkich grudek. Czasami zdarza się jednak, że trądzik ma bardzo ciężki przebieg – zaskórniki są duże i liczne, towarzyszą im także wypełnione ropną treścią torbiele czy bolesne, trudno gojące się cysty. W procesie gojenia często pozostają po nich nieestetyczne blizny i przebarwienia potrądzikowe. W sytuacjach takich wskazane jest intensywne leczenie dermatologiczne, żeby zminimalizować powstawanie powikłań w postaci blizn, które często pozostają widoczne przez całe życie. Trądzik grudkowo-krostkowy należy leczyć u lekarza, gdyż domowe sposoby i ogólnie dostępne kosmetyki często są niewystarczające. Rozdrapywanie i wyciskanie zmian zwiększa ryzyko powstania blizn potrądzikowych.

 

Jak się pozbyć blizn po trądziku?

Na szczęście dostępne są skuteczne metody na pozbycie się blizn potrądzikowych – w Medeste Clinic wykonujemy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które redukują blizny i przebarwienia po trądziku. Poniżej opisaliśmy zabiegi, które znajdują zastosowanie zarówno w leczeniu blizn jak i przebarwień.

Laserowe usuwanie blizn po trądziku

Jedną ze skutecznych metod w leczeniu blizn potrądzikowych jest zastosowanie lasera frakcyjnego CO2. Laserowe usuwanie blizn jest zabiegiem podczas którego lekarz za pomocą wiązki lasera wykonuje siateczkę mikrourazów (wiązka lasera powoduje ablację punktów o bardzo niewielkiej średnicy w formie siatki). Dzięki temu pobudzony zostaje proces regeneracji i gojenia się. Dochodzi do przebudowy włókien kolagenowych w okolicy poddawanej leczeniu, redukcji blizn i wyrównywanie się powierzchni skóry.

Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa na trądzik

Radiofrekwencja mikroigłowa jest zabiegiem, w którym wykorzystuje się jednocześnie radiofrekwencję (RF) i mezoterapię mikroigłową (mikronakłuwanie). Podczas zabiegu dochodzi do kontrolowanych minimalnych uszkodzeń wierzchnich warstw skóry oraz tworzą się mikrouszkodzenia termiczne głęboko w skórze. Tak powstałe mikrourazy pobudzają nasze tkanki do intensywnej syntezy nowych włókien kolagenowych i elastynowych, przez co skóra odzyskuje jędrność i blask. Dzięki tej przebudowie skóry spłyceniu i wyrównaniu ulegają blizny potrądzikowe.

Radiofrekwencja mikroigłowa czy laser frakcyjny CO2?

Porównując do metod klasycznego frakcjonowania ablacyjnego i nieablacyjnego mikrouszkodzenia te powstają o wiele głębiej, dlatego efekty, które obserwujemy są mocniejsze. Radiofrekwencja mikroigłowa wykorzystuje prąd RF bipolarny, działający sub-ablacyjnie, jest przy tym bezpieczny, minimalizuje ryzyko poparzeń oraz powstawania przebarwień, które powszechnie występują przy zabiegach laserowych, szczególnie jeśli nie jest stosowana ochrona przed promieniowaniem UV w postaci filtrów. Zabieg ten ma też udowodnione działanie w aktywnych postaciach trądziku.

Osocze bogatopłytkowe na trądzik i blizny

Również zabiegi z osocze bogatopłytkowym znajdują zastosowanie w leczeniu blizn i przebarwień po trądziku. Osocze bogatopłytkowe pozyskujemy z własnej krwi pacjenta. Po pobraniu krwi do specjalnie przeznaczonych do tego probówek następuje odwirowanie krwi, dzięki któremu dochodzi do odseparowania frakcji osocza bogatej w płytki krwi. Po podaniu metodą mezoterapii igłowej zawarte w płytkach cytokiny i czynniki wzrostu zostają uwolnione i silnie stymulują komórki do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Dzięki temu dochodzi do wygładzenia blizn po trądziku i wyrównania kolorytu skóry – usunięcia przebarwień potrądzikowych. Dodatkową zaletą tego zabiegu jest fakt, że skóra jest doskonale nawilżona i napięta.

Mezoterapia i Dermapen na blizny potrądzikowe

Wiele osób pyta się czy są dostępne inne małoinwazyjne, bezpieczne metody leczenia blizn. Jak usunąć blizny po trądziku? Jedną z możliwości jest zabieg mezoterapii mikroigłowej Dermapen. Zabieg wykonuje się przy użyciu urządzeni, które umożliwia mikronakłuwanie za pomocą wielu niewielkich, cieniutkich igiełek. Pozwala to na wykonywanie w obszarze skóry poddawanym leczeniu precyzyjnych mikronakłuć – dzięki temu pobudzone zostają naturalne procesy regeneracji i odnowy skóry, silnie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, poprawia krążenie w obrębie skóry, a dzięki temu – bardzo korzystnie wpływa na wygląd cery.

Efekty mezoterapii igłowej i Dermapena w leczeniu blizn potrądzikowych

Skóra staje się widocznie jędrniejsza, zdecydowanie bardziej elastyczna, wygląda dużo młodziej, a blizny po trądziku zostają stopniowo zniwelowane. Mezoterapie igłową z Dermapenem wykonujemy w serii 3-4 zabiegów w odstępie zwykle 2-4 tygodni. Więcej o samym zabiegu możesz dowiedzieć się tutaj: Mezoterapia igłowa.

Co na blizny po trądziku?

Opisane wcześniej zabiegi są skutecznymi metodami leczenia blizn potrądzikowych. Jednak przed wyborem metody leczenia najlepiej udać się na konsultacje z lekarzem medycyny estetycznej lub dermatologiem. Podczas takiej konsultacji lekarz oceni stan skóry, a następnie wybierze zabieg, który najlepiej sprawdzi się danym przypadku. Blizny po trądziku można wyleczyć, chociaż zwykle wymaga to co najmniej kilku zabiegów. Blizny i przebarwienia potrądzikowe nie są łatwe do wyleczenia, lecz dzięki pomocy doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej można uzyskać rewelacyjne rezultaty.

Jak usunąć przebarwienia po trądziku?

Przebarwienia po trądziku są częstym problemem. Mogą utrzymywać się miesiące, a nawet lata po ustąpieniu aktywnej, zapalnej postaci trądziku. Wśród skutecznych metod leczenia przebarwień potrądzikowych należy wymienić resurfacing ablacyjnym laserem CO2, Radiofrekwencję Mikroigłową (ang. microneedle RF), mezoterapię, Dermapen, a także peelingi medyczne.

 

Materiały źródłowe:

https://www.medscape.com/resource/acne

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/understanding-acne-treatment

https://www.drugs.com/condition/acne.html

blizny i przebarwienia po trądziku
Umów wizytę
Zadzwoń do nas i umów się na wizytę

Rejestracja telefoniczna

Poniedziałek – Piątek 9:00 – 20:00

Sobota – Niedziela 10:00-21:00

Wolisz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?