Zmarszczki i bruzdy

Spis

Zmarszczki i bruzdy twarzy

Gładka i piękna skóra twarzy, bez względu na wiek to marzenie wielu kobiet, a coraz częściej także i mężczyzn. Osiągnięcia współczesnej medycyny estetycznej pozwalają na wypełnianie i redukcję zmarszczek oraz zapewniają poprawę sprężystości skóry, dając wrażenie młodszej i promiennej twarzy. Przed przystąpieniem do zabiegu warto zapoznać się z głównymi rodzajami bruzd i zmarszczek, ponieważ to typ niedoskonałości decyduje o rodzaju zastosowanego preparatu i zabiegu.

Zmarszczki można podzielić na dwa główne rodzaje – zmarszczki mimiczne i zmarszczki statyczne.

 

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku kurczenia się mięśni mimicznych twarzy i zmian naprężenia rozpiętej nad nimi skóry. Proces tworzenia się zmarszczek mimicznych określany jest jako miostarzenie i zależy głównie od odpowiedzi komórek skóry właściwej na zmiany naprężenia. Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą pojawiać się już w 25 roku życia. Do zmarszczek mimicznych zalicza się zmarszczki poprzeczne czoła, „lwią zmarszczkę” (zmarszczka pomiędzy brwiami), „kurze łapki” – zmarszczki w okolicy oczu oraz bruzdy nosowo – wargowe. Korekcję zmarszczek mimicznych wykonuje się stosując toksynę botulinową (botoks).

 

Zmarszczki statyczne

Zmarszczki statyczne są efektem naturalnego procesu starzenia się skóry, utraty przez nią nawilżenia i sprężystości. Za proces starzenia się skóry odpowiadają między innymi wolne rodniki, promieniowanie UV, palenie papierosów i niewłaściwa pielęgnacja skóry. Zmarszczki statyczne powstają niezależnie od mimiki twarzy.

 

Wygładzenia bruzd i zmarszczek

Wraz z wiekiem zdolności regeneracyjne skóry maleją, włókna kolagenowe i elastynowe ulegają osłabieniu, co sprawia że skóra staję się bardziej podatna na grawitację – powstają bruzdy oraz zmarszczki statyczne. W celu wygładzenia bruzd i zmarszczek statycznych stosuje się wypełniacze z kwasem hialuronowym, które podane podskórnie wypełniają zmarszczkę oraz stymulują produkcję kolagenu i ujędrniają skórę. Zabiegi wypełniania i modelowania zmarszczek przy pomocy preparatów z kwasem hialuronowym pozwalają uzyskać wygładzenie zmarszczek i przywrócenie młodzieńczego wyglądu skóry twarzy.

 

Jak skutecznie usunąć zmarszczki i bruzdy?

W zależności od rodzaju zmarszczek czy bruzd należy wybrać odpowiednią metodę leczenia. Podczas konsultacji lekarz medycyny estetycznej sprecyzuje z jakiego rodzaju problemem estetycznym zmaga się nasza skóra i zaproponuje zabiegi, które przyniosą najlepsze rezultaty. Wśród często stosowanych zabiegów są:

  • Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych – zabieg polegający na podaniu usieciowanego kwasu hialuronowego podskórnie lub w głębokie warstwy skóry za pomocą igły lub kaniuli. Dzięki uzupełnieniu objętości w obrębie policzków zmarszczki i bruzdy ulegają znacznemu spłyceniu.
  • Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym – celem tego zabiegu jest odbudowa utraconej objętości w obrębie twarz, efektem zabiegu jest lifting, uniesienie policzków zwiększenie napięcia i wygładzenie zmarszczek
  • Radiofrekwencja mikroigłowa – zabieg polega na wytworzeniu siateczki nakłuć i stymulacji tkanek do zwiększonej produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego poprzez efekt termiczny spowodowany impulsem prądu o częstotliwość radiowej (radiofrekwencja, RF)
  • Laserowe usuwanie zmarszczek – w usuwaniu zmarszczek znajdują zastosowanie zarówno lasery ablacyjne tj. laser frakcyjny CO2, jak również nieablacyjne np. laser 1540nm (Alma Harmony, Cynosure Palomar Icon)
  • Osocze bogatopłytkowe – zabieg ten pozwala wykorzystać dobrze poznany stymulujący efekt działania czynników wzrostu i cytokin zawartych w płytkach krwi. Dzięki podaniu osocza bogatopłytkowego metodą mezoterapii igłowej uzyskujemy silne napięcie skóry, wygładzenie zmarszczek i nawilżenie. Obecnie coraz częściej decydujemy się również na zabiegi z fibryną bogatopłytkową

zmarszczki i bruzdy

Źródła naukowe:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23397058
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5774901/

zmarszczki i bruzdy
Umów wizytę
Zadzwoń do nas i umów się na wizytę

Rejestracja telefoniczna

Poniedziałek – Piątek 9:00 – 20:00

Sobota – Niedziela 10:00-21:00

Wolisz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?