naczynka, usuwanie naczynek

Jak usunąć naczynka? Leczenie naczynek laserem i IPL

Spis treści

Jak właściwie zadbać o cerę naczynkową?

Usuwanie naczynek w gabinecie medycyny estetycznej jest skuteczną metodą na poprawę wyglądu naszej cery. Widoczne naczynka często bywają problemem, z którym trudno poradzić sobie w domowych warunkach. Dlatego warto wiedzieć jak i dlaczego powstają, jak im zapobiegać, a w razie pojawienia się jak możemy je leczyć. Aby móc cieszyć się zdrowym wyglądem skóry naszej twarzy, należy przede wszystkim rozpoznać jej typ. W ten sposób będziemy mogli ustalić, czego potrzebuje dla zachowania zdrowego wyglądu, a czego powinniśmy stanowczo unikać. Przyjrzyjmy się nieco potrzebom skóry naczynkowej. Co leży u przyczyn pękania naczynek? Czy można temu zaradzić? I jedno z najbardziej kluczowych pytań – jak zlikwidować popękane naczynka?

Dlaczego naczynka pękają?

Cera naczynkowa, czyli inaczej płytko unaczyniona, jest jednym z najbardziej problematycznych typów skóry. Jest ona bardzo wrażliwa i reaguje nawet na zmienne czynniki atmosferyczne. Charakteryzują ją liczne rumienie oraz tak zwane „pajączki”, które są niczym innym jak właśnie popękanymi naczynkami. Skąd tak wysoka wrażliwość? Odpowiedzią jest cienka skóra, pod którą znajdują się mało elastyczne naczynia krwionośne, a rozluźnione są przede wszystkim przez nadprodukcję żeńskich hormonów płciowych. Winą możemy obarczyć również nasze geny. Choć nie mamy wpływu na geny, to mamy wpływ na czynniki zewnętrzne, które uwydatniają lub osłabiają rumień. Czego powinny przede wszystkim unikać osoby borykające się z problemem cery naczynkowej? Sprawdźmy.

Jak zapobiegać powstawaniu naczynek?

W pewnym stopniu możemy mieć wpływ na ilość popękanych naczynek. Dużo zależy od unikania czynników drażniących. Nie od dziś wiadomo, że cera naczynkowa jest wrażliwa na zmiany warunków atmosferycznych. O ile to w naszej mocy, powinniśmy starać się unikać gwałtownych zmian temperatur. Latem nie zaleca się bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne, natomiast zimą w celu ochrony cienkiej i delikatnej skóry, należy
stosować tłusty krem ochronny. Cera naczynkowa z pewnością będzie wdzięczna, jeśli uchronimy ja przed podmuchami gorącego powietrza z suszarki do włosów, oraz przed gorącymi kąpielami, które choć są relaksujące, powodują wystąpienie trudnych do pozbycia się rumieńców. Co jeszcze ma wypływ na nadmierne pękanie naczynek?

Dieta i kosmetyki, a cera naczynkowa

Dieta bogata w ostre przyprawy, owoce cytrusowe oraz alkohol, stres czy źle dobrane kosmetyki. Nie zaleca się stosowania kosmetyków zawierających alkohol oraz peelingów gruboziarnistych, które mogą podrażnić delikatną skórę. Stan naszego zdrowia może objawiać się również w postaci pojawiającego się rumienia. Mowa tu o skokach ciśnienia, zaburzeniach w funkcjonowaniu wątroby czy nawet o zaparciach. Aby czerwona buzia nie
stała się i naszym udziałem, poza unikaniem czynników drażniących, warto zadbać o właściwą pielęgnację cery naczynkowej oraz właściwe leczenie.

Jak usunąć popękane naczynka?

Usunięcie popękanych naczynek na twarzy jest jak najbardziej możliwe. Zabiegi mające na celu usunięcie rozszerzonych naczynek, wykonywane są w gabinetach medycyny estetycznej. Ze względu na wysoką skuteczność, cieszą się coraz większą popularnością. Już jedna seria zabiegów zamykania popękanych naczynek daje bardzo duże efekty. Jednym ze sposobów ich zamykania jest użycie lasera lub IPL, wykorzystującego w swoim działaniu energię świetlną o określonej częstotliwości.

Usuwanie naczynek IPL

Światło wydobywające się z głowicy lasera, dociera do głębi naczynka powodując zamknięcie poszerzonego, nieestetycznego naczynia. Po zakończeniu zabiegu musimy liczyć się z zaczerwienieniem skóry, które jednak zniknie tak samo, jak popękane naczynka. Liczba serii oraz koszt takiego zabiegu, uzależniony jest od ilości „pajączków”, jednak szacuje się go w granicach 400zł – 1000zł. Inną dostępną metodą jest zamykanie naczynek przy użyciu lasera VPL. Urządzenie to zostało stworzone do zamykania małych naczynek, które niestety laser IPL jest w stanie pominąć. Wszystko dzięki małej powierzchni głowicy lasera. Podczas zamykania naczynek laserem VPL zachodzi proces fototermolizy, dokładnie tak samo jak w przypadku użycia lasera IPL. Koszt jednego zabiegu to około 300zł.

Usuwanie naczynek Elektrokoagulacja

Istnieje jeszcze inny sposób na zamykanie naczynek, a jest nim elektrokoagulacja. Zabieg ten polega na usuwaniu naczynek poprzez użycie prądu o wysokiej częstotliwości. Lekarz za pomocą specjalnej elektrody, dotyka poszczególne naczynka, w tym czasie dochodzi do koagulacji (uszkodzenia i zamknięcia naczynek pod wpływem ciepła i prądu). Na skutek tego działania naczynko się zamyka i uszczelnia. Od częstotliwość prądu uzależniona jest od ilości naczynek do zamknięcia. Po zabiegu elektrokoagulacji skóra również jest zaczerwieniona i nieco dłużej dochodzi do siebie. Efekty jednak są bardzo zadowalające, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Koszt zamknięcia jednego naczynka wynosi około 50-100 zł. 

Laseroterapia i elektrokoagulacja to bardzo skuteczne metody usuwania popękanych naczynek. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowym wyglądem skóry naszej twarzy, powinniśmy działać dwuetapowo. Przede wszystkim postaw na eliminację czynników wpływających na pękanie naczynek. Dzięki temu usuwanie objawów zmian skórnych w gabinecie medycyny estetycznej da jeszcze większe efekty. Unikanie czynników drażniących oraz właściwa pielęgnacja, zminimalizuje pękanie kolejnych naczynek.

Ile kosztuje usuwanie naczynek?

Aktualne ceny zabiegów znajdziecie Państwo w naszym cenniku zabiegów medycyny estetycznej. Zachęcamy również do kontaktu i serdecznie zapraszamy na wizyty i konsultacje, w trakcie których nasi lekarze trafnie zdiagnozują problem i pomogą wybrać najskuteczniejszą metodę leczenia.

usuwanie naczynek

Więcej możecie Państwo dowiedzieć się na poniższych stronach:
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/qa/how-do-lasers-and-intense-pulsed-light-treat-varicose-and-spider-veins
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6483333/

 

Umów wizytę
Zadzwoń do nas i umów się na wizytę

Rejestracja telefoniczna

Poniedziałek – Piątek 9:00 – 20:00

Sobota – Niedziela 10:00-21:00

Wolisz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?