Mezoterapia igłowa jest zabiegiem medycyny estetycznej, podczas którego podawane są substancje nawilżające, odżywcze, stymulujące i regenerujące skórę. Podawane w głębokie warstwy skórny, powoduje widoczną poprawę jej wyglądu, napięcia i nawilżenia. Nawilża, ujędrnia, regeneruje, spłyca zmarszczki i redukuje oznaki starzenia oraz niedoskonałości skóry. Mezoterapia igłowa może być wykonywana w obrębie niemal każdego obszaru ciała. Najczęściej zabieg stosuje się w okolicy twarzy, szyi, dekoltu, dłoni i owłosionej skóry głowy. Rodzaj zastosowanego preparatu jest dobrany indywidualnie do problemu i okolicy poddawanej leczeniu. Poza efektem odmłodzenia mezoterapia igłowa stosowana jest w leczeniu łysienia i zapobiega wypadaniu włosów. Korzystnie wpływa na tkankę tłuszczową i cellulit znajdujący się na pośladkach, udach i brzuchu. Często zabiegi te stosowane są jako terapia przeciwstarzeniowa (anti-ageing). Profilaktyczne wykonywanie zabiegów zapobiega pojawieniu się oznak starzenia się skóry. Zabiegi mezoterapii igłowej dają widoczne i długotrwałe efekty, które zwykle można zaobserwować już po kilku dniach od zabiegu. Najczęściej wykonywane są w serii kilku zabiegów.
Spis treści
Jak przebiega zabieg mezoterapii igłowej?
Po konsultacji lekarskiej na okolice poddawaną leczeniu nakładany jest krem znieczulający, dzięki któremu zabieg nie jest bolesny. Znieczulenie znosi dyskomfort związany z ukłuciami. Następnie lekarz za pomocą cieniutkiej igły podaje wybrany preparat na głębokość 2-3 mm w obrębie skóry właściwej. Mikronakłucia wykonywane są w odstępnie 3-10 mm w zależności od miejsca zabiegu. Dzięki temu zawarte w preparacie substancje odżywiają i stymulują skórę do intensywnej regeneracji. Zapewniają prawidłowe nawilżenie i napięcie skóry.
Mezoterapia igłowa – wskazania
Mezoterapia igłowa polecana jest w wielu schorzeniach skóry i problemach estetycznych. Do najczęstszych wskazań należą chęć poprawy kondycji, napięcia i nawilżenia skóry, zmarszczki, przebarwienia, pojawiający się cellulit, blizny i rozstępy, nadmierne wypadanie włosów i łysienie. Równie często jest stosowana w okolicy oczu w przypadku zmarszczek powieki dolnej, „kurzych łapek”, doliny łez, cieni pod oczami. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku dłoni, pozwala przywrócić im młody wygląd poprzez redukcja zmarszczek i wyrównanie kolorytu.
Mezoterapia igłowa twarzy
Bardzo często decydujemy się na zastosowanie mezoterapii w obrębie twarzy. Jest to skuteczna metoda leczenia przebarwień skóry i niedoskonałości. Sprawdza się także w redukcji zmarszczek twarzy powodując ich wyraźne spłycenie, a w wielu przypadkach całkowite wygładzenie. Zmarszczki twarzy pojawiają się stopniowo wraz z wiekiem. Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku pracy mięsnie mimicznych twarzy. Natomiast zmarszczki statyczne związane są z utratą prawidłowej elastyczności, napięcia skóry często związanej ze zmniejszoną ilością włókien kolagenowych i elastynowych, a także obniżonym stężeniem substancji w macierzy pozakomórkowej odpowiedzialnych za prawidłowe nawilżenie i gęstość skóry. Wśród preparatów do mezoterapii igłowej twarzy warto zwrócić uwagę na Stretchcare oraz Cytocare 532 produkowane przez paryskie laboratorium Revitacare. Innym często stosowanym preparatem jest Filorga Fillmed NCTF 135 HA.
Mezoterapia igłowa okolicy oczu
Pojawiająca się wraz z wiekiem dolina łez, jak również zmarszczki okolicy oczu i dolnej powieki mogą być skutecznie leczone zabiegami mezoterapii igłowej. Podanie odpowiedniego preparatu (np. Sunekos, Filorga NCTF 135. RRS Eyes) pozwala zrewitalizować okolicę oczu poprzez wygładzenie zmarszczek i zwiększenie napięcia skóry w obszarze poddawanym zabiegowi. Mazoterapia jest także skuteczna w przypadku worków i cieni pod oczami.
Mezoterapia igłowa szyi i dekoltu
Zmarszczki okolicy szyi i dekoltu są mogą być powodem niezadowolenia. Mezoterapia igłowa obok zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego i frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej jest zabiegiem, który daje widoczne rezultaty w postaci zmniejszenia zmarszczek i poprawy napięcia skóry.
Mezoterapia igłowa owłosionej skóry głowy
W przypadku nadmiernego wypadania włosów i łysienia można wykonać zabieg osoczem bogatopłytkowym lub mezoterapie preparatami takimi jak RRS XL Hair, HairCare, DermaHeal HL. Zawarte w nich składniki (witaminy, peptydy, aminokwasy) zahamują proces wypadania włosów, pobudzą odbudowę cebulek włosowych i przyśpieszą proces wzrostu nowych silnych włosów.
Jak często można wykonywać zabieg mezoterapii igłowej?
Lekarz podczas konsultacji przed zabiegiem indywidualnie według potrzeb pacjenta dobierze ilość zabiegów i odstęp pomiędzy nimi. Najczęściej mezoterapię igłową wykonuje się w serii 3-5 zabiegów w odstępie 2-4 tygodni. Liczba zabiegów jak i czas pomiędzy nimi zależy od stany skóry pacjenta, zastosowanego preparatu, okolicy poddawanej leczeniu. Zwykle zabiegów tych nie powinno się wykonywać w tej samej okolicy częściej niż raz na dwa tygodnie, gdyż należy pozwolić komórką skóry, które zostały pobudzone do produkcji m.in. włókien kolegenowych, elastynowych i naturalnego kwasu hialuronowego do regeneracji.
Co zawierają preparaty do mezoterapii igłowej?
Najskuteczniejsze są preparaty które łączą w swoim składzie wiele aktywnych substancji o zróżnicowanym mechanizmie działania. Do najczęściej pojawiających się w składzie sprawdzonych preparatów związków należą:
- Kwas hialuronowy
- Witaminy
- Witamina A reguluje procesy keratynizacji i rogowacenia naskórka, wpływa na regenerację i gojenie się skóry
- Witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu przez fibroblasty w naszej skórze
- Aminokwasy – stanowią składnik budulcowy białek, w tym także kolagenu i elastyny, które odpowiadają za prawidłowe napięcie i gęstość skóry
- Koenzymy – uczestniczą w działaniu licznych kluczowych enzymów
- Minerały – są niezbędne do licznych przemian enzymatycznych i procesów fizjologicznych
- Antyoksydanty – zabezpieczają przed negatywnych działaniem wolnych rodników, które są jedną z istonych przyczyn starzenia się komórek skóry
- Kwasy nukleinowe – hamują procesy starzenia się komórek
- Peptydy biomimetyczne – wpływają na proliferację komórek i pobudzają procesy naprawcze w skórze. Niektóre z nich hamują syntezę melaininy, dzięki czemu skutecznie redukują przebarwienia.