Wypadanie włosów, łysienie. Odbudowa cebulek włosowych

Spis

Piękne i lśniące włosy wpływają na atrakcyjność kobiet i mężczyzn. Jednak wielu z nas ma problem z dolegliwością, jaką jest wypadanie włosów. Co przyczynia się do ich wypadania? Czy istnieją jakieś skuteczne metody leczenia wypadania włosów? Jakich realnych efektów można się spodziewać?

Przyczyny wypadania włosów

Każdego dnia tracimy pewną ilość włosów i jest to zjawisko naturalne. Problem zaczyna się wtedy, gdy każdego dnia dochodzi do utraty ponad stu włosów. Istnieje wiele różnych przyczyn wypadania włosów. Zastanówmy się pokrótce nad czynnikami, które wpływają na ich wypadanie.

Wpływ genów na wypadanie włosów

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na geny. Jeśli nasi rodzice i dziadkowie mieli problem z wypadaniem włosów, to bardzo możliwe, że ten problem będzie dotyczył również nas.

Stres, zaburzenia hormonalne a wypadanie włosów

Innym powodem utraty włosów jest stres oraz zaburzenia hormonalne, które mogą być wynikiem na przykład chorób tarczycy, czy zaburzeniami związanymi z przechodzeniem menopauzy. Do utraty włosów przyczynia się zła dieta, w tym krótkie, ale rygorystyczne diety cud, które sieją istne spustoszenie w naszym organizmie.

Niedobory witamin i mikroelementów powodują wypadanie włosów

Brak właściwych witamin i mikroelementów również może skutkować utratą włosów. Jedną z przyczyn mogą być braki witaminy B5, biotyny (witamina H), czy kwasu foliowego (witamina B9). Cynk jest dla włosów i paznokci niezwykle ważnym mikroelementem.

wypadanie włosów, leczenie łysienia
wypadanie włosów, leczenie łysienia

Na ilość włosów, które tracimy, wpływa także to, jak o nie dbamy. Z całą pewnością nie można powiedzieć, że częste farbowanie oraz stosowanie kosmetyków do stylizacji włosów wpływa na poprawę ich kondycji. To samo dotyczy częstego czesania i tapirowania, stylizując fryzury w koki i różnego rodzaju mocne upięcia. Warto wspomnieć jeszcze o chorobach, które dotykają bezpośrednio skórę naszej głowy. Grzybica skóry głowy często idzie w parze z łysieniem plackowatym, które prowadzi do rozległych stanów zapalnych, hamując porost włosów. To najczęściej spotykane przyczyny wypadania włosów.

Fazy wzrostu włosów

Włosy mają bardzo złożoną budowę. Składają się z trzech podstawowych części: łodygi, mieszka włosowego oraz korzenia. Fazy cyklu wzrostu włosów sąsiadujących ze sobą są przesunięte w czasie. Dzięki temu nie mamy problemu z okresowym łysieniem. Fazy wzrostu włosów również dzielimy na trzy podstawowe.

Faza anagenu

Jest to faza aktywnego wzrostu włosa. Ma ona miejsce w mieszku włosowym. Podczas niej następuje bardzo intensywny podział komórki macierzy, dzięki czemu dochodzi do powstania nowego włosa. To jak długo trwa faza anagenu, uwarunkowane jest genetycznie. Zawiera się jednak w przedziale 2-7 lat.

 

Faza katagenu

Po zakończeniu procesu wzrostu, rozpoczyna się kolejna druga faza zwana fazą katagenu. Trwa ona zazwyczaj od 14 do 21 dni. W korzeniu włosa dochodzi do wielu procesów przebudowy. W momencie, kiedy zanika macierz włosa, włos zbliża się coraz bardziej do powierzchni skóry.

 

Faza telogenu

Faza telogenu zwana jest inaczej fazą wypadania. Jest to proces, w którym nie obserwuje się już żadnych procesów przemiany materii. W tej fazie włos jest w stanie utrzymać się na naszej głowie od 30 do 90 dni. W tym okresie cebulka stopniowo obumiera, stając się coraz cieńszą. W pewnym momencie wypada. Dzieje się to zazwyczaj podczas mycia włosów lub ich czesania. W miejscu cebulki, która wypadła pojawi się nowy włos.

 

Jak leczyć wypadanie włosów?

Jak już wcześniej wspomniano, proces wypadania włosów jest całkiem naturalny. Problem pojawia się wtedy, gdy tych włosów każdego dnia tracimy w znacznej ilości.

Co możemy zrobić, by zatrzymać proces nadmiernego wypadania włosów?

Jak możemy leczyć tę przypadłość?

Możliwości jest wiele tak samo, jak wiele jest przyczyn ich wypadania. Lokalizacja źródła problemu pomoże ustalić nam najlepszą metodę leczenia. Czasem wystarczy ograni

czyć stres, rzucić palenie i zacząć się lepiej odżywiać. Jednak jeśli to nie daje efektów, możemy udać się do gabinetu medycyny estetycznej i tam zapoznać się z dostępnymi metodami leczenia. Najczęściej stosowane są zabiegi, mające na celu wzmocnienie włosów w miejscu ich wzrostu. Substancje używane podczas takich zabiegów to zazwyczaj mieszanki witaminowe, ale również środki farmaceutyczne, hormonalne oraz sterydowe. Wszystko uzależnione jest od przyczyny wypadania włosów. Idealny zabieg na porost włosów nie istnieje, lecz medycyna estetyczna pozwala skutecznie radzić sobie z tym problemem.

Zabiegi medycyny estetycznej na włosy

Popularnymi zabiegami pomagającymi wtłoczyć w odpowiednie miejsce wyżej wymienione substancje to różne rodzaje mezoterapii: igłowa, bezigłowa, tlenowa. Zabiegi te umożliwiają doprowadzenie substancji aktywnej do komórek włosa. Ponadto możemy liczyć na poprawę mikrokrążenia skóry głowy. Włosy po serii zabiegów mezoterapii są mocniejsze i odżywione. Na naszej głowie z czasem pojawi się też więcej włosów. Do leczenia używane są również urządzenia wyposażone w laser. Światło lasera działa stymulująco na wzrost włókien włosa, przez co jest on grubszy i zdrowszy. Tak wzmocnione włosy nie wypadają w nadmiarze. Większość pacjentek obserwuje u siebie zagęszczenie włosów  już po 1-2 zabiegach.

Osocze bogatopłytkowe na wypadanie włosów i łysienie

Zabieg z osoeczem bogatopłytkowym w obrębie skóry owłosionej głowy daje doskonałe rezultaty. Uwalniane z płytek krwi czynniki wzrostu i cytokiny powodują silną stymulację odbudowy cebulek włosowych. Dzięki podaniu osocza w obszary, w których nasilone jest wypadanie włosów, dochodzi do pobudzenia wzrostu włosów. Po zabiegach więcej włosów znajduje się w fazie aktywnego wzrostu (anagen), a zdecydowanie mniej w fazie wypadania (telogen).

 

Źródła:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29904992
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4622412/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6374694/
4. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/default.htm

 

zagęszczenie włosów i odbudowa cebulek
Umów wizytę
Zadzwoń do nas i umów się na wizytę

Rejestracja telefoniczna

Poniedziałek – Piątek 9:00 – 20:00

Sobota – Niedziela 10:00-21:00

Wolisz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?