botox przeciwwskazania

Przeciwwskazania do podania Botoxu (toksyny botulinowej)

Spis treści

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, która pozwala uzyskać rewelacyjne efekty w zmniejszaniu zmarszczek skóry twarzy, szyi, a także w leczeniu nadpotliwości. Tak jak w przypadku każdego zabiegu medycznego warto zapoznać się z przeciwwskazaniami wykluczającymi zastosowanie toksyny botulinowej.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu z toksyną botulinową (Botox, Azzalure)

Toksyna botulinowa nie może być podana pacjentom cierpiącym na schorzenia nerwowo mięśniowe, a także zaburzenia przewodnictwa nerwowo -mięśniowego. Do takich zaburzeń zalicza się zespół Lamberta – Eatona oraz Miastenia Gravis. Zabieg nie może być przeprowadzony również u kobiet w ciąży, karmiących piersią, oraz u pacjentów  posiadających aktywną infekcję w miejscu podania preparatu.

Jakich leków nie można przyjmować przy Botoxie?

Kolejnym przeciwwskazaniem do podania toksyny botulinowej jest przyjmowanie niektórych leków m.in. tubokuaryny, aminochinolonów, D- penicylaminy, a także leków z grupy aminoglikozydów. U takich pacjentów konieczne jest odczekanie minimum 7-14 dni od zażycia ostatniej dawki leku, gdyż może on wchodzić w niepożądaną reakcję z toksyną botulinową i przyczynić się do nasilenia lub zmniejszenia jej działania. Toksyna botulinowa nie może być wstrzyknięta osobom mającym problemy z krzepliwością krwi oraz u pacjentów z gorączką. Zabieg nie może zostać również przeprowadzony w przypadku osób, u których niedawno został wykonany inny zabieg operacyjny obejmujący miejsce, w którym ma być podany preparat.

Botox przeciwwskazania

  • Schorzenia nerwowo-mięśniowe tj. Miastenia Gravis, Zespół Lamberta-Eatona
  • Ciąża i okres karmienia piersią (z uwagi na brak badań naukowych)
  • Aktywna infekcja w miejscu podania preparatu
  • Przyjmowanie niektórych leków mających wpływ na metabolizm toksyny botulinowej (m.in. aminoglikozydy, cyklosporyna, linkomycyna, D-penicylamina, leki zwiotczające i inne)

botox przeciwwskazania

Umów wizytę
Zadzwoń do nas i umów się na wizytę

Rejestracja telefoniczna

Poniedziałek – Piątek 9:00 – 20:00

Sobota – Niedziela 10:00-21:00

Wolisz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?