Zalecenia po zabiegu osoczem bogatopłytkowym są zawsze szczegółowo omawiane z pacjentem przez lekarza medycyny estetycznej. Osocze bogatopłytkowe jest zabiegiem iniekcyjnym, czyli osocze wstrzykiwane jest śródskórnie lub podskórnie za pomocą małej igiełki. Zabieg ten wykonywany jest najczęstszej metodą mezoterapii, podczas której niewielką objętość preparatu podaje się w licznych punktach wkłuć w obrębie okolicy skóry poddanej leczeniu. Technika nappage polega na płytkim podaniu (śródskórnie, w górne warstwy skóry) bardzo niewielkiej ilości preparatu przy jednocześnie dużej ilości i gęstości wkłuć. Zaczerwienienie po zabiegu utrzymuje się zwykle do kilku lub kilkunastu godzin.
Co należy robić po osoczu bogatopłytkowym?
Z tego powodu po przeprowadzonym zabiegu należy w szczególny sposób zadbać o higienę tej okolicy. Należy unikać dotykania miejsc gdzie podawano osocze, zadbać o higienę rąk (mycie i dezynfekcja), warto zdecydować się na zmianę pościeli na czystą. Do momentu całkowitego wygojenia się okolic poddawanych kuracji, nie należy wystawiać się na działanie promieniowania słonecznego, należy unikać opalania się i solarium. Warto stosować kremy z wysokim filtrem UV (optymalnie SPF 50 przez 4 tygodnie po zabiegu). Ponadto, przez okres około 3-4 dni od wizyty powinno się zrezygnować z sauny, basenu oraz nadmiernej aktywności fizycznej.
Siniaki po osoczu bogatopłytkowym
Po zabiegu podania osocza bogatopłytkowego, z uwagi na dużą ilość wkłuć, mogą pojawić się niewielkie siniaki (podbiegnięcia krwawe, krwiaki). Ryzyko pojawienia się siniaków jest szczególnie wyższe u osób z zaburzeniami krzepliwości i osób z tendencją do powstawania siniaków. W zdecydowanej większości nie mają one istotnego znaczenia i wpływu na efekt zabiegu. Ulegają samoistnie wchłonięciu zwykle w przeciągi kilku dni. Jeśli chcemy przyśpieszyć wchłanianie się siniaków po zabiegu możemy zastosować:
- żel z Heparyną (np. Lioton 1000, Heparin forte czy Fortiven)
- maść arnikową (maść z arniki)
- krem z laktoferyną (Keladerm)
Zalecenia po osoczu bogatopłytkowym
- higiena okolicy poddanej terapii osoczem i higiena rąk
- unikanie promieniowania UV, opalania się i solarium
- stosowanie kremów z filtrem UV SPF 50 do 4 tygodni po zabiegu
- stosowanie delikatnych preparatów do mycia i pielęgnacji skóry
- unikanie kosmetyków z peelingami, kwasami typu AHA, BHA
- w razie pojawienia się siniaków stosowanie maści z arniki, żelu z heparyną lub kremu z laktoferyną