Cera naczynkowa czyli tzw. pajączki występuje u co dziesiątej osoby dorosłej. Jest to szczególny typ cery nadwrażliwej o którą trzeba starannie dbać. Pierwsze pajączki na twarzy można zaobserwować po trzydziestym roku życia a odpowiedzialne za ich powstawanie są przede wszystkim nasze geny. Z wiekiem pajączków może pojawiać się coraz więcej dobrze jest więc wiedzieć czego unikać aby nie szkodzić cerze. Przede wszystkim należy unikać wysokich temperatur, ograniczamy więc saunę i opalanie. Unikać należy także mroźnych temperatur i silnego wiatru. Jeśli chodzi o dietę to przede wszystkim należy ograniczyć ostre przyprawy i alkohol. Nieskazane są także ostre peelingi twarzy. Warto wspomnieć również o tym, że na pogorszenie stanu cery wpływa życie w stresie.
Jakie kosmetyki do cery naczynkowej?
Aby zadbać o właściwą pielęgnację takiej cery należy nabywać kosmetyki zawierające rutynę, ekstrakt z miłorząbu japońskiego, witaminę C i wyciąg z kasztanowca. Kosmetyki do cery naczynkowej zwykle zawierają także witaminę K, która ma chronić przed wylewami podskórnymi. Jeśli potrzebujemy wykonać złuszczanie skóry możemy to robić tylko przy użyciu peelingu enzymatycznego. Aby zatuszować niedoskonałości naszej skóry makijażem należy używać korektorów w kolorze zielonym i żółtym.
Jakie zabiegi na cerę naczynkową?
Pękniętych naczynek na dłużej można pozbyć się w gabinecie medycyny estetycznej dzięki zabiegom laseroterapii, IPL, mezoterapii igłowej lub skleroterapii. Bardzo często wybieranym zabiegiem jest laserowe usuwanie naczynek, dzięki zastosowaniu lasera o odpowiednich parametrach (m.in. właściwie dobrana długość fali) możemy w szybki i skuteczny sposób pozbyć się naczynek. Innym rodzajem zabiegu jest zastosowanie IPL – jest to urządzenie w pewnym sensie podobne do lasera, gdyż również emituje światło. Podstawową różnicą między laserem, a IPL jest to, że w przypadku lasera światło jest monochromatyczne, czyli jednej barwy, o jednej długości fali np. 10600 nm w laserze CO2 lub 1064nm w laserze Nd-Yag (neodymowo-yagowym). Natomiast w przypadku IPL generowane są błyski o wybranym zakresie długości fali (np. 450 – 600 nm), poprzez zastosowanie filtrów.