leczenie nadpotliwości botox

Skuteczna walka z nadpotliwością, dzięki zabiegom medycznym

Nadpotliwość to uciążliwy problem dotykający około 3% populacji. Jest on wynikiem nadczynności ekrynowych gruczołów potowych, które są zlokalizowane na powierzchni całego ciała. Ich największa ilość znajduje się w obrębie dłoni, podeszwach stóp, czole i dołach pachowych. 

Jak i dlaczego się pocimy?

Gruczoły produkują pot, który jest niezbędny w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała, a także wilgotności organizmu. W wyniku nadmiernego stresu lub ciepła następuje zwiększenie produkcji potu. Ma to na celu ochronić organizm przed przegrzewaniem się.

Nadpotliwość – czy warto zgłosić się do lekarza?

Nadpotliwość to przypadłość wymagająca konsultacji lekarskiej, gdyż może być to problem złożony. Zdarza się, że wynika ona z chorób ogólnoustrojowych tj. zakażenia, guzy, choroby autoimmunologiczne, a także neurologiczne i metaboliczne. Nadmierne pocenie się może być spowodowane także zaburzeniami hormonalnymi lub zażywaniem niektórych leków. W większości przypadków do gabinetów medycyny estetycznej zgłaszają się pacjenci z nadpotliwością pierwotną, która nie jest spowodowana konkretną przyczyną. Dzięki nowoczesnym zabiegom medycyny estetycznej możliwe jest skuteczne poradzenie sobie z tym problemem.

Toksyna botulinowa na nadpotliwość

Najczęsćiej do leczenia nadpotliwości wykorzystuje się toksynę botulinową, która jest powszechnie stosowana w dermatologii i medycynie estetycznej. Dzięki podaniu toksyny botulinowej możliwe jest zblokowanie wydzielania acetylocholiny będącej istotnym mediatorem w procesie pocenia się. Jej celem jest zablokowanie nerwów odpowiadających za stymulację pocenia. Sygnał z układu nerwowego odpowiedzialny za wydzielanie potu zostaje zablokowany i nie dociera do gruczołów potowych. Zabieg może być wykonywany na każdej powierzchni ciała. Najczęściej toksynę botulinową podajemy w przypadku nadpotliwości pach, stóp, dłoni.

Laserowe leczenie nadpotliwości

Do leczenia uciążliwej przypadłości, jaką jest nadmierne pocenie się wykorzystuje się nowoczesne urządzenia laserowe. Zabieg laserowy polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze i wprowadzeniu pod nią cienkiej głowicy wyposażonej światłowód, który emituje światło prowadzące do trwałego zniszczenia gruczołów łojowych oraz potowych.

Laserowy zabieg leczenia nadpotliwości trwa około 40 minut. W celu zmniejszenia dyskomfortu wykonuje się go po wcześniejszym podaniu znieczulenia miejscowego.

Jontoforeza

U pacjentów zmagających się z nadpotliwością stóp i rąk wykonuj się jontoforezę, polegającą na wykorzystaniu prądu, a także środków cholinergicznych mających na celu rozerwanie kanałów jonowych w gruczołach potowych. Jontoforeza jest zabiegiem, który pozwala uzyskać zadowalające efekty dopiero po wielu sesjach. Bezpośrednio po jego wykonaniu na skórze pacjenta może wystąpić zaczerwienienie, lekkie pieczenie, świąd i mrowienie.

Przeciwskazaniem do wykonania jontoforezy jest ciąża, arytmia, padaczka, a także rozrusznik serca, implanty i protezy stawów.

Radiofrekwencja kontrolowana termicznie

Skuteczną metodą walki z nadpotliwością jest zabieg radiofrekwencji kontrolowanej termicznie, która wykorzystuje fal radiowe. Jest to metoda bezpieczna, małoinwazyjna, a przy tym niezwykle skuteczna. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjentowi podawane jest znieczulenie nasiękowe, następnie podskórnie wprowadzana jest cienka kaniula emitująca radiofekwencję. W efekcie dochodzi do kontrolowanego podgrzania tkanek. Dzięki temu gruczoły potowe zostają trwale zablokowane. Wykorzystanie nowoczesnych urządzeń pozwala na precyzyjne kontrolowanie temperatury. Kaniula wykorzystywana podczas zbiegu jest wyposażona w czujnik dokonujący pomiaru temperatury tkanek, natomiast specjalna kamera termowizyjna kontroluje temperaturę skóry.

leczenie nadpotliwości botox

Udostępnij artykuł

Umów wizytę
Zadzwoń do nas i umów się na wizytę

Rejestracja telefoniczna

Poniedziałek – Piątek 9:00 – 20:00

Sobota – Niedziela 10:00-21:00

Wolisz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?