Wygładzenie poziomych zmarszczek czoła

Cena zabiegu: 400 zł

Zmarszczki na czole są jednym z najczęstszych problemów związanym z procesem starzenia się skóry. Na szczęście istnieją dostępne metody leczenia, które pomogą zredukować zmarszczki poziome czoła i sprawić, że będzie ono gładkie i młodsze. Podanie toksyny botulinowej (potocznie botoks) jest najpopularniejszą opcją leczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o metody nieinwazyjne, i większość lekarzy poleca go jako bezpieczny i skuteczny sposób na wygładzenie tych zmarszczek na czole.

Co więc musisz wiedzieć o botoksie jako metodzie wygładzenia zmarszczek na czole? Botox to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia tych zmarszczek, ponieważ relaksuje mięśnie na czole, co redukuje zmarszczki. Toksyna botulinowa jest świetnym uzupełnieniem w stosunku do innych zabiegów, takich jak zabiegi ujędrniające skórę, mikronakłuwania (np. Dermapen lub radiofrekwencja mikroigłowa) oraz zabiegi laserowe – laser frakcyjny CO2, które poprawiają ogólny wygląd skóry, sprawiając, że staje się ona bardziej gładka.

Spis treści

Główne przyczyny powstawania zmarszczek na czole

 

Aby lepiej zrozumieć korzyści wynikające z zabiegu podania toksyny botulinowej, w tym leczenia zmarszczek na czole, w pierwszej kolejności ważne jest zrozumienie, co powoduje zmarszczki na czole. Istnieje wiele czynników, które mogą spowodować pojawienie się zmarszczek na czole, w tym powtarzające się ruchy (mimika), utrata elastyczności skóry związana z wiekiem i sposób używania różnych mięśni twarzy.

 

Aktywność mięśnia czołowego, który unosi brwi, jest główną przyczyną zmarszczek na czole. Mięsień okrężny oczu, który znajduje się wokół oka, może również powodować promieniste zmarszczki, obejmujące linie na czole, kurze łapki i linie nad brwiami. Dwa inne mięśnie twarzy, mięsień podłużny nosa (ang. m. procerus) i mięsień marszczący brwi (ang. m. corrugator  supercilli), mogą również powodować zmarszczki gładyszki czoła (lwia zmarszczka) lub zmarszczki marszczące. Mrużenie się przy jasnym świetle lub słabym widzeniu, skupienie, marszczenie brwi i inne powtarzające się ruchy mogą spowodować powstawanie tych zmarszczek. Wraz z wiekiem ruchy, utrata jędrności skóry i grawitacja przyczyniają się do pojawienia się drobnych linii i zmarszczek.

 

Botox jako leczenie zmarszczek na czole

Botox jest jedną z najpopularniejszych metod łagodzenia zmarszczek na czole. Botox jest jednym z najskuteczniejszych metod leczenia zmarszczek na czole. Efekty zabiegów z użyciem toksyny botulinowej zazwyczaj utrzymują się u pacjentów od trzech do sześciu miesięcy, zanim będą potrzebowali kolejnego zabiegu. Jednak w obszarach o powtarzającym się nadmiernym ruchu lub u pacjentów z bardzo szybkim metabolizmem Botox może działać nieco krócej. Po powrocie mimiki w obszarze poddanym zabiegowi pacjenci powinni podjąć decyzję o kolejnym zabiegu. Profilaktyczne leczenie tych obszarów pomoże zmniejszyć powstawanie przyszłych, głębokich, utrwalonych zmarszczek. W Polsce dostępnych jest kilka preparatów zawierających toksynę botulinową m. in. Botox, Azzalure, Alluzience, Boccuture, Xeomin, Letybo. W innych krajach toksyna botulinowa dostępna jest również pod innymi nazwami Dysport, Vistabel, Botulax.

 

Kiedy zacząć stosować Botox na zmarszczki czoła?

Stosowanie Botoxu jako środka profilaktycznego to najskuteczniejszy sposób walki ze zmarszczkami, gdy zaczynają się pojawiać. Jeśli masz od dwudziestu do trzydziestu kilku lat i zaczynasz widzieć pierwsze zmarszczki na twarzy, powinieneś rozważyć wizytę u doświadczonego lekarza medycyny estetycznej lub chirurga plastycznego. Jeśli jesteś masz bardzo ekspresyjną mimikę twarzy i masz skłonność do powstawania zmarszczek, warto rozważyć profilaktyczne stosowanie Botoxu. Im dłużej czekasz z rozpoczęciem zabiegów podania Botoxu, tym bardziej głębsze będą statyczne zmarszczki na Twojej twarzy i w przyszłości trudniej będzie uzyskać oczekiwane rezultaty.

 

Rezultaty po Botoxie na zmarszczki na czole

Podanie toksyny botulinowej daje bardzo dobre rezultaty jeśli chodzi o wygładzenie zmarszczek poziomych czoła. Możesz oczekiwać gładkiej i bardziej jędrnej skóry z mniej zmarszczkami, szczególnie jeśli zabieg będzie regularnie wykonywany. Toksyna botulinowa jest neuromodulatorem, który skutecznie minimalizuje zmiany związane ze starzeniem się skóry, a gdy jest wykonywany przez doświadczonego lekarza, efekty wyglądają całkowicie naturalnie. Początek efektów po zabiegu możemy zauważyć już po kilku dniach, jednak pełny efekt botoxu możemy ocenić po 14 dniach.

 

Ryzyko związane z podaniem botoksu na zmarszczki czoła

Ryzyko związane ze stosowaniem Botoxu w wygładzaniu zmarszczek mimicznych jest niewielkie. Skutki uboczne występują bardzo rzadko i zdecydowana większość z nich ma charakter przemijający. Ryzyko ich wystąpienia można zminimalizować, korzystając z zabiegów u doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Doświadczenie, znajomość anatomii pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. W niektórych przypadkach po zabiegu mogą pojawić się siniaki, krótkotrwałe dolegliwości bólowe.

W przypadku zmarszczek poziomych czoła, podanie zbyt dużej ilości toksyny botulinowej oraz niezachowanie odpowiedniej odległości od brwi może spowodować zbyt silne ograniczenie funkcji mięśnia czołowego, co spowoduje uczucie ciężkości brwi i powiek. Objawy te ustępują w ciągu kilku tygodni. Decydując się na zabieg u doświadczonego lekarza możesz zapobiec opadnięciu brwi po podaniu botoksu.

 

Rozpoczęcie zabiegów Botoxem odpowiednio wcześnie pomaga zachować młody wygląd Twojej twarzy przez lata.

Wskazania do zabiegu

Zabieg wygładzenia zmarszczek poziomych czoła toksyną botulinową jest wskazany w przypadku pojawienia się zmarszczek na czole. Zabieg ten można wykonać u osób młodszych w przypadku, gdy zmarszczki nie są jeszcze głębokie jako zabieg profilaktyczny. Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest równie skuteczny u kobiet jak i u mężczyzn, pozwala na uzyskanie naturalnego i młodzieńczego wyglądu.

Jak przebiega zabieg wygładzenia lwiej zmarszczki toksyną botulinową?     

Zabieg rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej, w trakcie której lekarz zbiera dokładny wywiad oraz analizuje rysy i mimikę twarzy. Zabieg wygładzenia zmarszczek przy pomocy toksyny botulinowej jest najczęściej bezbolesny i nie wymaga wcześniejszego znieczulenia. W miejsca w których utworzyły się zmarszczki wstrzykiwany jest preparat z toksyną botulinową przy pomocy bardzo cienkich i jednorazowych igieł. Efekt działania toksyny botulinowej jest stopniowy, pełen rezultat staje się widoczny na skórze po ok. 6-7 dniach od zabiegu.

Ile kosztuje zabieg usuwania lwiej zmarszczki toksyną botulinową?

Koszt usuwania zmarszczek w przypadku jednej okolicy w naszym gabinecie to 400 zł, często decydujemy się na usunięcie zmarszczek z 3 okolic (lwia zmarszczka, poziome zmarszczki czoła, zmarszczki okolicy oczu tzw. kurze łapki) wtedy zabieg kosztuje  łącznie 950 zł.

Ile trwa zabieg wygładzenia lwiej zmarszczki toksyną botulinową?

Wizyta wraz z zabiegiem trwa około 30 min. Wizyta rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej, który następnie wykonuje zabieg. Usuwanie zmarszczek botoksem nie trwa długo, efekty są widoczne już po kilku dniach i utrzymują się zwykle 4-6 miesięcy. Zabieg wygładzania lwiej zmarszczki toksyną botulinową to bardzo krótki zabieg, określany czasem jako tzw. zabieg „lunchowy”. Czas trwania pełnej wizyty w Centrum Medycyny Estetycznej Medeste Clinic  – konsultacji lekarskiej, samego zabiegu oraz wydania dalszych zaleceń wynosi ok. 30 min. 

Czy zabieg wygładzenia lwiej zmarszczki toksyną botulinową jest bolesny ?

Zabieg wygładzenia zmarszczek czoła przy pomocy toksyny botulinowej jest najczęściej bezbolesny i nie wymaga wcześniejszego znieczulenia. Pacjenci porównują bolesność zabiegu do ukłucia przez mrówkę. W niektórych przypadkach decydujemy się na wcześniejsze znieczulenie okolicy poddawanej leczeniu kremem znieczulającym.

Zalecenia po zabiegu wygładzenia zmarszczek czoła Botoxem

 • W ciągu 3-4 godzin po zabiegu nie należy pochylać głowy do dołu np. podczas wiązania butów lub snu
 • Bezpośrednio po zabiegu wygładzenia lwiej zmarszczki okolica zabiegu może być nieznacznie zaczerwieniona, może pojawić się niewielki obrzęk
 • W pierwszych 72 godzinach nie należy korzystać z sauny, łaźni parowych, solarium czy komór zimna (kriokomory).
 • Niewskazane jest opalanie się ani dłuższe przebywanie w temp. poniżej 0 st. C.
 • Po zabiegu utrzymuj miejsca iniekcji w szczególnej czystości (np. nie dotykaj ich).
 • Przez 3 dni po zabiegu nie pływaj i nie podejmuj forsownych ćwiczeń np. siłowni czy fitness.

Przeciwskazania do zabiegu podania toksyny botulinowej (Botoxu)

 • Zaburzenia i choroby układu nerwowego
 • Zespół Lamberta – Eatona
 • Miastenia Gravis (nużliwość mięśni)
 • Ciąża i laktacja
 • Zaburzenia i choroby układu naczyniowo- sercowego
 • Nadwrażliwość i alergia na składniki preparatów (albuminy ludzkie)

Usuwanie zmarszczek czoła botoksem

Wygładzenie zmarszczek poziomych czoła  polega na miejscowym wstrzyknięciu preparatu toksyny botulinowej, wywołującej miejscowe mięśnia czołowego odpowiadającego za nadmierną mimikę i tworzenie się zmarszczek. Pełen efekt zabiegu widoczny jest po 7-14 dniach od zabiegu oraz utrzymuje się przez okres od 3 do 6 miesięcy. Zabieg wygładza zmarszczki oraz przywraca twarzy naturalny i młodzieńczy wygląd.     

Wygładzenie poziomych zmarszczek czoła - Podsumowanie

Wygładzenie poziomych zmarszczek czoła Wrocław
Cena400 zł
Czas zabiegu30 minut
Znieczuleniebez znieczulenia lub miejscowe
Zdolność do pracyTak
Sugerowana seria1 zabieg
Czas utrzymywania się efektów4-6 miesięcy

Źródła naukowe:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14507232
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25719692
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6489637/
Umów wizytę
Zadzwoń do nas i umów się na wizytę

Rejestracja telefoniczna

Poniedziałek – Piątek 9:00 – 20:00

Sobota – Niedziela 10:00-21:00

Wolisz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?